Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

12 lipca 2020 r.
7:35

Wybory prezydenckie 2020 - druga tura. Najważniejsze wiadomości

Autor: Zdjęcie autora pab agdy kyku rs eb ask
Głosowanie w komisji przy ul. Wróblej w Lublinie
Głosowanie w komisji przy ul. Wróblej w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Dziś druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie rozpoczęło się o godz. 7, a potrwa do 21.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Godz. 19:42

Lubelskie: Już nie Godziszów. O godz. 17 frekwencja była wyższa w dwóch innych gminach

Godz. 19:22

Wybory. 10 zł, piwo, hot dog i pół litra wódki za głos na konkretnego kandydata

Godz. 19:09

Pod adresem Judyma 2a w Lublinie mieszczą się aż trzy komisje wyborze o numerach 40, 41 i 42.

Frekwencja na godzinę 17.

  • Komisja nr 40 - 66 proc.
  • Komisja nr 41 - 60,5 proc.
  • Komisja nr 42 - 52 proc.

Kolejek nie ma, ale właśnie zaczyna się większy ruch.

Komisja przy ul. Judyma w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 18:57

– Będzie rekord. Nie ma czasu, ani na kawę, ani na papierosa. Wszyscy członkowie komisji mają ręce pełne roboty – ocenia Paweł Sosiński, zastępca przewodniczącego Obwodowej Komisji nr 1 w Okunince w powiecie włodawskim.

Z plaży prosto na wybory. Kolejki głosujących w Okunince nad jeziorem Białym

Godz. 18:33

PKW: Frekwencja w Polsce na godz. 17 - 52,1 %

Województwa z najwyższą frekwencją:

mazowieckie 55,55 %

małopolskie 54,58 %

łódzkie 52,96 %

Województwa z najniższą frekwencją:

opolskie 46,2 %

warmińsko 48,65 %

lubuskie 49,91 %

Konferencja prasowa PKW o godz. 18.30

Godz. 18:05

Komisje przy ul. Roztocze w Lublinie. Na godz. 17:00 frekwencja w komisji 74 wyniosła 54 proc. W komisji nr 75 - 60,5 proc.

Komisja przy ul. Roztocze w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 17:04

W komisji przy ul. Wróblej w Lublinie również bez kolejek. Frekwencja przekroczyła już 52 procent.

Godz. 16:56

W komisji obwodowej w Okunince w powiecie włodawskim powtórzyła się historia z pierwszej tury. Wiele osób głosuje tam na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania spędzając weekend nad jeziorem Białym, dlatego ok. godz. 12.30 członkowie komisji poprosili o uruchomienie tzw. rezerwy w związku z wykorzystaniem 80 proc. kart do głosowania, jakie były do dyspozycji. Dla porównania, dwa tygodnie temu taki wniosek złożono ok. godz. 15.30.

– Nie wykluczamy, że dziś będzie tam trzeba tam wysłać jeszcze jeden pakiet kart – mówi Marta Krasa-Burak, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie.

Godz. 16:50

– Wszystko jeszcze przed nami – mówi Arkadiusz Czarnecki, przewodniczący Komisji Wyborczej nr 7 w Rejowcu. – Poprzednio najwięcej osób głosowało po godz. 18. Teraz nie ma kolejek, ale głosujący przychodzą mniej więcej w równych, kilkuminutowych odstępach.

W komisji nr 7 jest uprawnionych do głosowania 791 osób, do godziny 12.00 oddały w niej głosy 134 osoby. – To frekwencja podobna jak przed dwoma tygodniami – podsumowuje przewodniczący Czarnecki.

Rejowiec (fot. Wojciech Zakrzewski)

Godz. 16:39

– Na godz 12 mieliśmy frekwencję na poziomie ok. 20 procent, teraz ok. 50 proc. – usłyszeliśmy w OKW w Szkole Podstawowej w Ciecierzynie k. Lublina. – Frekwencja jest podobna jak podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Jak przyznają członkowie komisji najwięcej osób przychodziło głosować po mszach, od godz. 10 do 13, ale też po południu, ok. godz. 15. – Wtedy też było większe zainteresowanie - słyszymy od członków OKW nr 1 w Ciecierzynie.

Tłumów nie ma. Ludzie są w lokalu cały czas, ale przychodzą pojedynczo lub po kilka osób. – Wyborcy są bardzo zdyscyplinowani. Zachowują odstępy między sobą – mówią członkowie komisji.

Głosowanie w Ciecierzynie (fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Godz. 16:28

W komisji przy ul. Wróblej w Lublinie głosowanie odbywa się na bieżąco. Kolejek nie ma. Do południa zagłosowało 810 z ponad 2700 uprawionych.

(fot. Jacek Szydłowski)

Godz. 16:10

Odwiedziliśmy z aparatem komisje wyborcze w kilku miejscowościach z powiatu lubelskiego: Wojciechowie, Palikijach Pierwszych, Konopnicy, Motyczu i Łubkach.

Druga tura wyborów prezydenckich w powiecie lubelskim

Godz. 15:24

W których miastach i gminach zagłosowało najwięcej osób? Szczegółowa frekwencja w woj. lubelskim.

Godz. 15:19

Podlubelska Kalinówka. Tutaj po godzinie 14 można było głosować bez żadnych problemów. Nie było kolejek.

Komisja znajduje się w budynku miejscowej szkoły, w sali gimnastycznej. Wchodzi się do niej jednymi drzwiami, a wychodzi innymi.

Do godziny 12 w tej komisji zagłosowało 698 osób na 2414 wyborców.

Jacek Smagała, przewodniczący komisji mówił, że głosowanie odbywa się bez problemów: - Tylko jedna osoba zapytała, czemu karta do głosowania ma obcięty róg. Wyjaśniliśmy, że to ułatwia wrzucenie karty do urny.

Godz. 14:45

Głosowanie w lokalu przy ul. Grażyny w Lublinie.

(fot. Jacek Szydłowski)

14:35

Co czwarty mieszkaniec powiatu puławskiego oddał już głos w II turze wyborów prezydenckich. Frekwencja do godz. 12 wyniosła 25,70 proc. Najwyższa była w gminie Kazimierz Dolny, mieście Puławy oraz gminie Janowiec. Najniższa - w gminie Markuszów.

14:30

23,39 proc. wyniosła do godz. 12 frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich w Lubelskiem. Wśród szesnastu województw to czwarty wynik od końca.

14:06

Do godz. 12 w całym kraju zagłosowało 24,73 proc. uprawnionych do głosowania – poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Frekwencja jest nieco wyższa niż dwa tygodnie temu, gdy do południa wynosiła 24,08 proc.

13:45

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina:

13:38

PKW: Do godz. 12 w całym kraju głosy oddało 24,73 proc. uprawnionych. Dwa tygodnie temu o tej porze frekwencja była nieco niższa i wynosiła 24,08 proc.

13:35

Spory ruch panuje w komisji wyborczej w Motyczu w gminie Konopnica. W pierwszej turze ta gmina mogła pochwalić się najwyższą frekwencją w powiecie lubelskim.

13:22

Kartę do głosowania z plamą uniemożliwiającą oddanie głosu na jednego z kandydatów miał otrzymać wyborca głosujący w lokalu przy ul. Pana Wołodyjowskiego w Lublinie. O sprawie została poinformowana Miejska Komisja Wyborcza.

12:38

W drugiej turze wyborów prezydenckich do godz. 11 kolejek przed puławskimi lokalami nie było. Głosowanie odbywa się płynnie. Frekwencja jest zauważalnie niższa, niż dwa tygodnie temu.

12:29

Pracy Obwodowych Komisji Wyborczych w całej Polsce przygląda się niemal 250 przeszkolonych obserwatorów. Na bieżąco przekazują meldunki ze swojej obserwacji do sztabu misji obserwacyjnej. Taka obserwacja potrwa do zakończenia procesu liczenia głosów.

11:54

Przy ul. Radzyńskiej działają trzy komisje wyborcze. W Zespole Szkół nr 1 dwie: nr 120 i 121. W obu głosowanie odbywa się na bieżąco. - Specjalnie wybrałem taka godzinę głosowania. W pierwszej turze czekałem blisko godzinę, bo przyszedłem po mszy, a wtedy kolejka była bardzo długa - mówi pan Sebastian.

W trzeciej komisji (nr 119) mieszczącej się w Przedszkolu nr 58 na zagłosowanie trzeba czekać ok. 10-15 minut. - Wszystko przebiega bardzo sprawnie - mówi Pani Maria. - Nikt nie narzeka, bo to głosowanie jest przecież bardzo ważne. Według mnie, to najważniejsze wybory od ponad 20 lat - dodaje.

(fot. ask)

11:39

Do komisji przy Al. Spółdzielczości Pracy ustawia się kolejka osób, które chcą oddać głos w wyborach.

(fot. Maciej Kaczanowski)

11:18

W komisji obwodowej nr 13 przy ulicy Brzeskiej w Białej Podlaskiej po godz. 10 nie było dużych kolejek, członkowie komisji pilnują, aby wyborcy zachowali dystans. - Najwięcej ludzi przyjdzie po mszach - komentuje członek komisji.

(fot. eb)

11:06

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała dzisiaj o godz. 10, na pierwszej konferencji prasowej, że doszło do 253 przypadków naruszenia ciszy wyborczej.

10:30

Bez kolejek w Komisji Wyborczej w Szkole Podstawowej nr 11 w Puławach. Dotychczas wydano tutaj ok. 400 z ponad 1900 kart do głosowania. Frekwencja do godz. 10:30 jest wyraźnie niższa, niż dwa tygodnie temu.

(fot. rs)

10:02

Od rozpoczęcia ciszy wyborczej do godz. 5 rano w niedzielę odnotowano 253 incydenty łamania ciszy wyborczej w kraju - 230 z nich to wykroczenia, a pozostałe to przestępstwa.

- Większość z nich dotyczyła zrywania plakatów i umieszczania na nich obraźliwych wpisów - powiedział w niedzielę podkom. Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji, cytowany przez Polsat News.

9:30

W komisji w SP 16 głosowanie również odbywa się na bieżąco. To komisja przeniesiona z lokalu przy ul. Harnasie, gdzie dwa tygodnie temu tworzyły się ogromne kolejki. Tym razem przed godziną 9 nie trzeba było czekać.

9:23

W komisji przy ul. Zakopiańskiej w Lublinie nie ma kolejek, a głosowanie odbywa się na bieżąco.

- Tym razem głosujący przychodzą w większych odstępach czasu i dlatego nie trzeba czekać. Ale mam wrażenie, że frekwencja jak na razie jest podobna jak w pierwszej turze - mówi Magdalena Skowrońska, przewodnicząca OKW nr 106.

(fot. pab)

8:27

W piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że liczba osób uprawnionych do głosowania wynosi 29 937 795, w tym 519 431 wyborców głosujących za granicą. W porównaniu do pierwszej tury do głosowania za granicą zgłosiło się 150 tys. osób więcej. (PAP)

8:24

Wybory przebiegają spokojnie - przekazała PAP w niedzielę rano przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Na pierwszej, o godz. 10, PKW poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Następnie o godz. 13.30 i 18.30 PKW będzie informować o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania. Na ostatniej konferencji o godz. 22 PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania. (PAP)

8:00

Jak usłyszeliśmy, w delegaturach Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu, głosowanie w naszym województwie rozpoczęło się bez zakłóceń. Wszystkie komisje wyborcze zostały otwarte o godz. 7. Na razie nie zgłoszono żadnych incydentów i nieprawidłowości.

7:40

W komisji przy ulicy Daszyńskiego w Lublinie od samego otwarcia ustawiła się kolejka do głosowania. Teraz nadal jest ogonek na około 8-10 osób. Dwie panie stojące w kolejce mówią, że głosują a zaraz potem biegną do pracy.

***

W niedzielę o godzinie 7 zostały otwarte komisje wyborcze.

Głosowanie w wyborach prezydenckich ze względu na epidemię koronawirusa odbywa się w zmienionych warunkach. Żeby zagłosować trzeba mieć założoną maseczkę, a po wejściu do komisji zdezynfekować ręce. Można mieć ze sobą własny długopis. 

Poza tym PKW informuje, że ze względu na epidemię i wprowadzone zmiany w prawie, obwodowa komisja wyborcza w pierwszej kolejności zapewnia obsługę: osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3, osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium